Ana Sayfa > Chat Odaları, Genel, Sohbet > Bilinçli Tüketici

Bilinçli Tüketici

 

 

Bilinçli tüketici tüketicinin gelirini gereksiz ve ikinci derece önemli olan giderlere yatırmamasıdır. Bilinçli tüketici her zaman planlı hareket eder. Gelirlerini ve giderlerini bir programLayarak yapar. Ardından yaptığı bu program dışına çıkmaz. Yapılan programlar haftalık ya da aylık bazdadır. Kararsız ve sabırsız olan bir insan bilinçli tüketici olmaz. Bilinçli tüketici her zaman geleceğe yatırım yapar. Bilinçli tüketiciyi genel olarak bir atasözü ile bağdaştıracak olursak; bilinçli tüketici “Har Vurup Harman Savurmaz.”
Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre bilinçli tüketicilerin kişilik yapısında yaratıcılık olduğu gözlenmiştir. Ayrıca Oslo Üniverisitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre bilinçli tüketicilerin sayısal zekası sözel zekasından daha üstündür. Toplumdaki bilinçli tüketici olmayanların gözündeki imajları “cimri” olarak tabir edilmektedir.
Ancak her tüketici bilmelidir ki bilinçli tüketici olmak hem bireyi, hem aileyi, hem de ülkeyi kalkındırır. Bilinçli tüketici olmaya karar veren bir tüketici diye bir kavramdan söz edemeyiz. Çünkü bilinçli tüketici kavramı tutumluluğu ifade eder. Tutumluluk ya da savurganlıkta kişinin kalıtsal özelliğidir. %70 oranında kalıtsal özellikler olsa da %30 oranında çevresel faktörlerde etkilidir. Bu yüzden bireyler çevrelerindeki insanları iyi seçmelidirler.

Bir önceki yazımız olan İnsana Değer Vermek başlıklı makalemizde aşk, değer vermek ve değerlendirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

Laklak.ORG – Chat Sohbet Odaları Mobil Sohbet Sitesi Bilinçli Tüketici - Laklak.ORG - Chat Sohbet Odaları Mobil Sohbet Sitesi